Zadaniem Wydziału Technicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, jest poszerzenie i dostosowanie oferty dydaktycznej oraz obszarów współpracy badawczo-rozwojowej dla lokalnego i globalnego rynku pracy. Cele Wydziału Technicznego są spójne z celami Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim realizującej działania edukacyjno-badawcze służące tworzeniu jej wizerunku jako Uczelni nowoczesnej, ściśle powiązanej z otoczeniem społeczno-gospodarczym regionu. Działalność edukacyjna i badawcza stanowią osie, wokół których koncentrują się zadania Wydziału Technicznego. Przyjęty model i profile kształcenia oraz struktura organizacyjna i kadrowa Wydziału Technicznego mają na celu zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia, różnorodność, atrakcyjność nauczania, zdobycie wysokich i cenionych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych ora prowadzenie prac badawczych i rozwojowych wspólnie z otoczeniem Uczelni.
Aby osiągać założone cele Wydziału Technicznego, kładąc szczególny nacisk na podniesienie możliwości praktycznej współpracy otoczenia gospodarczego z Uczelnią, założono utworzenie „Laboratorium Technologicznego”, które umożliwi realizację innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych z otoczeniem gospodarczym, z którym prace Wydziału Technicznego od lat są silnie skorelowane. 22.06. 2020 r. rozpoczął się remont niewykorzystanych dotychczas 5000m2 powierzchni w budynku 7. Prace zostały zakończone, a laboratorium będzie w pełni dostępna od października 2022 r. Głównym celem „Laboratorium Technologicznego” jest wzrost działań naukowo – badawczych realizowanych w powiązaniu z lokalną gospodarką i biznesem. Kluczowe obszary, które rozwijane będą w laboratorium to:
- inżynieria wytwarzania,
- mikroinżynieria,
- automatyzacja produkcji,
- diagnostyka materiałowa,
- modelowanie i symulacja procesów przemysłowych.
Zadania postawione przed „Laboratorium Technologicznym” wynikają z analiz prowadzonych wspólnie przez Wydział Techniczny, Lubuski Klaster Metalowy, Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Zachodnią Izbę Przemysłowo-Handlową, Lubuską Organizację Pracodawców, Miasto Gorzów oraz wiele innych podmiotów otoczenia społeczno-gospodarczego.
W ramach działalności laboratorium założono połączenie znajomości technologii, organizacji produkcji, nowoczesnych metod i technik wytwarzania z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, niezbędnego do sterowania procesami w celu poprawy ich efektywności. W tym kontekście obszary skupione w laboratorium koncentrują się na innowacyjnych konstrukcjach i technologiach, systemach nadzorowania procesów produkcyjnych, nowatorskich technologiach wytwarzania, budowie systemów wspomagania decyzji w przemyśle, nowych metodach i narzędziach do precyzyjnej obróbki, automatyzacji procesów projektowania elementów i zespołów maszyn, jak również mikroinżynierii. Kluczowe działania badawczo-rozwojowe zaplanowano także w obszarach inżynierii i badania środków i procesów produkcji oraz ich optymalizacji, procesach odlewniczych stopów metali, konstrukcji układów wlewowych, zarządzania jakością produkcji.
Laboratoria poszerzają możliwości Wydziału Technicznego w zakresie kształcenia praktycznego poprzez wykonywanie zajęć laboratoryjnych jak i prac w ramach kół naukowych studentów w różnych obszarach tematycznych. Wyposażenie W ramach utworzenia „Laboratorium technologicznego” zakupiono oprogramowanie, maszyny i urządzenia, jak również dostosowano infrastrukturę techniczną umożliwiającą ich prawidłowe funkcjonowanie. Funkcjonujące dotychczas „Laboratorium środowiskowe” posiada głównie wyposażenie dydaktyczne, a powstanie „Laboratorium technologicznego” wynikało z potrzeby doskonalenia obecnego systemu badań naukowych w obszarach kluczowych dla gospodarki województwa lubuskiego, jak również ze związanym z tym rosnącym znaczeniem wyzwalania potencjału intelektualnego pracowników i studentów, zorientowanego na:
- Ściśle określone umiejętności, oczekiwane i przydatne w przedsiębiorstwach przemysłowych.
- Wysoką innowacyjność i efektywne wykorzystywanie wiedzy.
- Umiejętność pracy zespołowej i realizacji procesów współbieżnych.
- Umiejętności prognozowania rozwoju i planowania przedsięwzięć innowacyjnych w przemyśle, zdobywane w poprzez rozwiązywanie określonych problemów podczas praktyk.
- Umiejętności planowania i oceny efektywności inwestycji przemysłowych oraz poprawnej analizy nowych projektów technicznych.
- Doświadczenie w monitorowaniu procesów technologicznych, doborze kryteriów oceny i określania wpływu parametrów, warunków oraz zakłóceń.
- Znajomość technik w dziedzinie inżynierii jakości.
- Umiejętność nadzorowania całego cyklu tworzenia, wytwarzania i użytkowania produktów, maszyn i urządzeń technologicznych, określana skrótowo przez przedsiębiorców, jako inżynieria produktu.
- Umiejętności wykorzystywania i nowych zastosowań technologii informacyjnych w przemyśle.
- Przygotowanie do wdrażania technologii mobilnych w zakresie akwizycji danych, monitorowania procesów, przetwarzania i integracji danych oraz wspomagania systemów komunikacji, w tym z dostępem zdalnym.
- Sprawność w procesach decyzyjnych, zwłaszcza w zakresie analiz i planowania innowacji, wdrożeń i inwestycji przemysłowych.
- Umiejętności decydowania w warunkach niepewności oraz niepowtarzalności działania.
- Umiejętność przygotowania założeń do ochrony patentowej, formułowania zastrzeżeń patentowych i ochrony własności przemysłowej.
- Umiejętność sprawnego komunikowania oraz relacji z odbiorcami projektów, doskonalenia języka oraz ścisłości definiowania, prezentacji i metod rozwiązywania problemów.
- Umiejętność sprawnego działania w warunkach łatwości, dużego zasięgu i szybkości przemieszczania się ludzi, rzeczy i informacji, dużej liczby zdarzeń i informacji wymagających interpretacji oraz podejmowania wielu ważnych decyzji – szybko i odpowiedzialnie, w warunkach dysponowania informacją niepełną, niepewną i nieścisłą.
- Wiedzę przydatną dla oceny procesów przemysłowych, użytkowania narzędzi, urządzeń i produkowanych wyrobów.
- Umiejętność ciągłego doskonalenia, rozszerzania wiedzy i pozyskiwania nowych umiejętności, także w nowych obszarach działalności technicznej oraz z wykorzystaniem nowych narzędzi informacyjnych i edukacyjnych.
- Do bardzo ważnych zadań „Laboratorium technologicznego” należy zaliczyć również rozwój współpracy technicznej i dydaktycznej z przedsiębiorstwami krajowymi i zagranicznymi. Planowane zadania programowe we współpracy z przemysłem to:
- Nowe inicjatywy współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, mające na celu wspieranie i stymulowanie przedsiębiorczości innowacyjnej.
- Projektowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
- Realizacja wybranych projektów technicznych w warunkach przemysłowych.
Pracownia Inżynierii Wytwarzania
W pracowni prowadzone są badania rozwojowe i aplikacyjne w zakresie niekonwencjonalnych technologii wytwarzania, technik rapid prototyping i rapid manufacturing, mechatroniki, inżynierii warstwy wierzchniej, diagnostyki maszyn i urządzeń, metrologii technicznej, informatycznego wspomagania procesów produkcyjnych. Ważnym atutem laboratorium jest takie wyposażenie jak centrum obróbkowe HAAS, laser 3D, czy mikroskop metalograficzny, dzięki któremu możliwe będzie prowadzenie prac nad ważną dla naszego miasta i regionu optymalizacją procesów produkcyjnych, komputerowym wspomaganiem procesów technologicznych, projektowaniem innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, badaniem możliwości szerszego zastosowania metod komputerowego wspomaganego projektowania konstrukcji i narzędzi oraz zastosowania nowoczesnych metod analityczno-obliczeniowych.
Wyposażenie:
- Tokarka CNC EMCO Concept Turn 60,
- Centrum frezarskie CNC EMCO Concept MILL 55,
- Pulpit operatorski podstawowy do tokarki / frezarki,
- Moduł klawiatury pulpitu sterownika np. SINUMERIK,
- Oprogramowanie sterujące SINUMERIK – toczenie, frezowanie,
- Oprogramowanie 3-wymiarowej grafiki CNC – toczenie, frezowanie,
- Multimedialne oprogramowanie do technik CNC,
- Zestawy komputerowego wspomaganego projektowania CAD.
- Zestawy CAM – wspomaganie komputerowe technik wytwarzania CAD/CAM/CNC,
- CMX 50 U
- Tokarka CTX
Możliwości badawcze i usługi dla przemysłu:
- kinematyka procesu toczenia i frezowania,
- optymalizacja procesów obróbki ubytkowej,
- analiza wpływu parametrów pracy urządzeń obróbki ubytkowej na dokładność geometryczną obrabianych przedmiotów,
- tworzenie programów sterujących obrabiarkami CNC bezpośrednio i pośrednio,
- analiza komunikacji obrabiarka – operator.



Pracownia Mikroinżynierii
W pracowni prowadzone są badania w zakresie prototypowania urządzeń mikroprocesowych, w których podstawowym elementem rozpoczynającym badania jest opracowanie i wykonanie elektronicznego, mikroinformatycznego systemu akwizycji danych oraz kontrolno-sterującego. W ramach laboratorium wykorzystywane będzie takie wyposażanie jak mikroskop skaningowy, mikroskop konfokalny, czy mikrotwardościomierz.
Wyposażenie:
- Uniwersalna maszyna wytrzymałościowa (max. obciążenie ramy 250 kN, spełnia wymagania: UNI-EN-ISO 7500/1 i ASTM E4);
- Młot udarnościowy IMPACT 450 (badania zgodnie z ISO 148 – 1, spełnia normy bezpieczeństwa ISO 13849-1, IEC 62061 oraz ISO 13849-1, maksymalne obciążenie ramy – 450J);
- Mikrotwardościomierz Vickersa (obciążenie od 49,03-19,613 nN)
- Mikroskop cyfrowy DSX 1000
- Skaningowy mikroskop elektronowy
- Napylarka próżniowa umożliwiająca rozpylanie jonów złota i węgla
- Profilometr stykowy – do pomiarów parametrów chropowatości, falistości oraz profilu pierwotnego. Klasa dokładności 1 wg DIN 4772.
- Tribometr do badan zużycia ściernego działa zgodnie z ASTM G99, ASTM G133, DIN 50324, VDI 3198, ISO 1071-2.
- Ferrytomierz – bada zawartość ferrytu w materiale.
- Cyfrowy Defektoskop Ultradźwiękowy EPOCH 650 – do badań spoin, metali, kompozytów i polimerów zgodny z PN-EN12668-1
Możliwości badawcze i usługi dla przemysłu:
- Określenie właściwości wytrzymałościowych i plastycznych materiałów w oparciu o statyczne próby rozciągania, ściskania i zginania;
- Określenie zachowania się materiałów poddanych obciążeniom udarowym;
- Określenie twardości materiałów oraz mikrotwardości składników strukturalnych (z możliwością określenia grubości warstwy utwardzonej);
- Wykonanie szczegółowej analizy mikrostruktury tworzyw konstrukcyjnych w oparciu o mikroskopię świetlną i skaningową;
- Możliwość przygotowania próbek do badań metaloznawczych (inkludowanie próbek, napylanie, itp. );
- Określenie parametrów chropowatości powierzchni;
- Określenie odporności materiałów na zużycie ścierne w ruchu posuwisto zwrotnym (z możliwością badań w podwyższonych temperaturach – max 200°C) i obrotowym (z możliwością przeprowadzanie badań w warunkach tarcia suchego lub w cieczach).






Pracownia Automatyzacji Produkcji
W pracowni prowadzone są badania rozwojowe w zakresie projektowania i programowania przemysłowych systemów sterowania, integracji ich z systemami komunikacji, integracji układów sterowania z elementami pomiarowymi i wykonawczymi. Laboratorium wyposażone będzie w wysokospecjalistyczne stanowiska programowania sterowników PLC firmy Siemens, stanowiska konfiguracji i programowania działania sieci przemysłowych oraz stanowiska do testowania pracy urządzeń automatyki.
Wyposażenie:
- Linia przemysłowa umożliwiająca modelowanie zautomatyzowanych instalacji przemysłowych o różnych stopniach skomplikowania. Linia produkcyjna jest modularnym systemem, który można stosować z wielką elastycznością oraz z łatwością rozbudowy. Oznacza to, że system może zostać złożony biorąc pod uwagę bieżącą wiedzę uczniów/studentów oraz być rozbudowywanym wraz ze wzrostem ich wiedzy.
- System szkoleniowy składa się z 8 stacji, które również mogą działać niezależnie. Dopuszczalne jest rozbudowanie o dodatkowe stacje. Koncepcja wykorzystuje tagi RFID do przechowywania informacji o samym produkcie i umożliwia komunikację między stacjami co jest m.in. jednym z istotnych elementów rozwiązań Przemysłu 4.0. Każda stacja spełnia jedno lub więcej zadań. Powinna istnieć możliwość rozszerzania systemu o dodatkowe czujniki oraz elementy wykonawcze a wejścia i wyjścia cyfrowe powinny być dostępne na listwach przyłączeniowych.
- Stacje:
- Stacja magazynowania i transportu (dolny element produkcji)
- Stacja składowania i montażu (górny element produkcji)
- Stacja montażowa systemu mocowania elementów produkowanych
- Stacja pomiaru, jakości wytworzonych elementów
- Stacja nawiercania i kontroli
- Stacja wysokiego składowania.
- Stacja kontroli i zarządzania (system WinCC)
Możliwości badawcze i usługi dla przemysłu:
- projektowanie i modernizacja systemów sterowania urządzeniami i procesami przemysłowymi z wykorzystaniem aparatów automatyki i wizualizacji,
- opracowywanie innowacyjnych urządzeń i procesów przemysłowych, wykorzystujących systemy sterowania i wizualizacji,
- analizy i ulepszanie programów i systemów sterowania automatycznego, kontrola i optymalizacja zużycia materiałów produkcyjnych i energii,
- zmniejszanie kosztochłonności procesów przemysłowych przez redukcję zużycia energii i zasobów
- zwiększanie efektywności ekonomicznej procesów przemysłowych przez optymalizację czasu i efektywności kosztowej procesów
- szkolenia kadry automatyków, służb utrzymania ruchu i mechatroników w zakresie projektowania, programowania, montażu i utrzymania systemów automatyki PLC na poziomie dobranym do rzeczywistych potrzeb uczestników,
- udział w pracach nad modernizacją istniejących oraz projektowaniem nowych systemów automatyki,
- współpraca w zakresie optymalizacji procesów sterowania pod kątem oszczędności zasobów i energii, redukcji kosztochłonności i optymalizacji szybkości wytwarzania,
- współpraca w zakresie realizacji innowacji procesowych i produktowych, obejmujących systemy sterowania automatycznego i wizualizacji procesów.






Pracownia Diagnostyki Materiałowej
W pracowni prowadzone są badania rozwojowe w zakresie diagnostyki materiałów konstrukcyjnych i ich połączeń spawanych, w zakresie szeroko pojętego materiałoznawstwa, stosując metody niszczące i nieniszczące. Wykorzystując takie wyposażenie jak mikroposkop optyczny, cyfrowy szerograf laserowy, czy nanotwardościomierz w laboratorium prowadzone będą także badania związane z doborem lub projektowaniem materiałów konstrukcyjnych, nadzorem przebiegu złożonych procesów technologicznych, a także przy projektowaniu złożonych maszyn i urządzeń oraz ich diagnostyce w kompleksowych warunkach eksploatacji.
Wyposażenie:
- Uniwersalna maszyna wytrzymałościowa (max. obciążenie ramy 250 kN, spełnia wymagania: UNI-EN-ISO 7500/1 i ASTM E4);
- Młot udarnościowy IMPACT 450 (badania zgodnie z ISO 148 – 1, spełnia normy bezpieczeństwa ISO 13849-1, IEC 62061 oraz ISO 13849-1, maksymalne obciążenie ramy – 450J);
Możliwości badawcze i usługi dla przemysłu:
- Określenie właściwości wytrzymałościowych i plastycznych materiałów w oparciu o statyczne próby rozciągania, ściskania i zginania;
- Określenie zachowania się materiałów poddanych obciążeniom udarowym;
- Określenie twardości materiałów oraz mikrotwardości składników strukturalnych (z możliwością określenia grubości warstwy utwardzonej);
- Wykonanie szczegółowej analizy mikrostruktury tworzyw konstrukcyjnych w oparciu o mikroskopię świetlną i skaningową;
- Możliwość przygotowania próbek do badań metaloznawczych (inkludowanie próbek, napylanie, itp. );
- Określenie parametrów chropowatości powierzchni;
- Określenie odporności materiałów na zużycie ścierne w ruchu posuwisto zwrotnym (z możliwością badań w podwyższonych temperaturach – max 200°C) i obrotowym (z możliwością przeprowadzanie badań w warunkach tarcia suchego lub w cieczach).


Pracownia Modelowania i Symulacji Procesów Przemysłowych
W pracowni prowadzone są badania rozwojowe w zakresie projektowania procesów przemysłowych oraz sterowania w sytuacji awarii. Laboratorium wyposażone będzie m. in. w wyspecjalizowane zestawy modelowania procesów dzięki czemu możliwe będzie modelowanie obiektów na potrzeby metod detekcji, lokalizacji oraz rozróżnialności uszkodzeń, jak również diagnostyka urządzeń inteligentnych i powiązanie jej z systemami automatyki DCS i SCADA, a także systemami utrzymania ruchu.


