Punkt Informacyjno-Rekrutacyjny
Akademia
im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 7
66-400 Gorzów Wielkopolski
E-mail: rekrutacja@ajp.edu.pl
Telefon: 95 727 95 10
Na Wydziale Technicznym prowadzone są 1,5 roczne studia magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Zachęcamy do zapoznania się z kierunkami:
Mechanika i budowa maszyn
profil praktyczny
Studia II stopnia (magisterskie) – stacjonarne i niestacjonarne trwają 1,5 roku (3 semestry).
Możlwiość studiowania w trybie DUALNYM tj. połączenie studiowania na Uczelnia z realizacją stażu w zakładzie pracy.
W ramach studiów studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki.
Studia oferują kompleksowe wykształcenie w zakresie budowy maszyn, zasad projektowania, konstruowania i wytwarzania oraz eksploatacji. Poza przedmiotami podstawowymi, których poznanie jest konieczne do dalszego poszerzania wiedzy, kierunek oferuje wiele specjalistycznych przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych. Program studiów obejmuje techniki i narzędzia z zakresu m. in.: analizy i optymalizacji konstrukcji, współczesnych materiałów inżynierskich, komputerowego wspomagania w projektowaniu i wytwarzania (CAD, CAM i CAE) czy zintegrowanych systemów wytwarzania. Proces kształcenia pozwala na nabycie umiejętności w zakresie inżynierii jakości, inżynierii maszyn i urządzeń oraz urządzeń i procesów technologicznych w przemyśle, a program kształcenia jest zgodny z zapotrzebowaniem przemysłu Regionu Lubuskiego. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych laboratoriach znajdujących się w Laboratorium Środowiskowym z wykorzystaniem światowej klasy sprzętu, który pozwala zapoznać studentów z najnowocześniejszymi rozwiązaniami pracy inżyniera mechanika i przejść z teorii do praktyki.
W celu rozszerzenia wiedzy możliwe jest wybranie modułu uzupełniającego spośród:
1. inżynieria projektowania maszyn i urządzeń
Moduł zakłada kształcenie w zakresie budowy i eksploatacji nowoczesnych maszyn i urządzeń, organizowania ich eksploatacji zgodnie z wymaganiami odpowiednich norm i dyrektyw, wykorzystywania systemów komputerowych w zagadnieniach konstrukcyjnych, organizowania działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej, projektowania układów napędowych maszyn i urządzeń oraz systemów ich sterowania.
2. Urządzenia i procesy technologiczne w przemyśle
Moduł zakłada kształcenie w zakresie projektowania i zarządzania procesami technologicznymi (spawalnictwo, odlewnictwo, obróbka ubytkowania i obróbka plastyczna) optymalizacji procesów technologicznych (również z punktu widzenia efektywnej organizacji produkcji), projektowania oprzyrządowania, opracowywania dokumentacji technologicznej i montażowej, transferu nowoczesnych technologii materiałowych oraz wytwarzania, prowadzenia prac badawczych w zakresie udoskonalenia i rozwoju procesów technologicznych. W ramach prowadzonych przedmiotów studenci uczestniczą w zajęciach w Laboratorium Systemów Produkcyjnych, Laboratorium Technik CNC, Laboratorium Modelowania i Nadzorowania Procesów, na których zapoznają się z nowoczesnymi procesami wytwórczymi.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci studiów II stopnia na kierunku MECHANIKA I BUDOWA MASZYN mogą podjąć zatrudnienie na stanowiskach: inżynier nadzoru technologicznego, inżynier serwisu, inżynier produkcji, inżynier spawalnik, inżynier montażu, inżynier jakości, inżynier mechanik technolog, mechanik utrzymania ruchu, specjalista ds. planowania, specjalista ds. rozwoju nowych technologii.
Informatyka
profil praktyczny
Moduły:
- Inżynieria oprogramowania i baz danych
- Sieci komputerowe i systemy teleinformatyczne
- Programowanie urządzeń technicznych
Studia na kierunku informatyka stwarzają możliwość nabycia wiedzy interdyscyplinarnej, ogólnotechnicznej oraz specjalistycznej, gdyż stanowią uzupełnienie wiedzy z zakresu studiów pierwszego stopnia. Studia trwają 3 semestry w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Celem kształcenia jest dostarczenie nowoczesnej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej bezpośrednio po ukończeniu studiów, w tym podejmowania i prowadzenia własnej działalności. W programie kształcenia studiów drugiego stopnia utworzone moduły uzupełniające w zakresie inżynierii oprogramowania i baz danych, sieci komputerowych i systemów teleinformatycznych oraz programowania urządzeń technicznych. Absolwenci kierunku informatyka studia drugiego stopnia zdobędą wykształcenie umożliwiające zatrudnienie na takich stanowiskach pracy jak analitycy systemowi i biznesowi, projektanci oprogramowania, programiści oprogramowania, testerzy oprogramowania, architekci sieci, administratorzy systemów, serwerów i sieci komputerowych, operatorzy sieci, projektanci systemów mikroprocesorowych, programiści języków niskopoziomowych, konstruktorzy i operatorzy systemów sterowania.
Energetyka
profil praktyczny
Zakres:
- zaawansowane technologie elektroenergetyczne,
- zaawansowane technologie środowiskowe.
Na Wydziale Technicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oferowane są studia II stopnia na kierunku energetyka o profilu praktycznym, których program łączy podstawy teoretyczne z przygotowaniem praktycznym. Studia te trwają 1,5 roku i dostępne są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Ich zasadniczym celem jest zdobycie zaawansowanej, interdyscyplinarnej wiedzy technicznej, ekonomicznej i ekologicznej w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji oraz efektywnego wykorzystania wszelkich form energii przede wszystkim elektrycznej i cieplnej, pozyskiwanych ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zrównoważonego rozwoju gospodarki oraz oddziaływania na środowisko naturalne.
Moduł zaawansowane technologie elektroenergetyczne przygotowuje absolwentów do zatrudnienia na stanowiskach związanych z szeroko pojętą elektroenergetyką, w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją systemów elektroenergetycznych oraz związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii.
Absolwent będzie przygotowany do nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych w obiektach elektroenergetycznych, a także wykonywania pomiarów kontrolnych, pracy jako specjalista w zakresie zarządzania energią, pozyskiwania energii z różnych źródeł, jak również wykonywania zadań inżynierskich ukierunkowanych na energetyczne potrzeby gospodarki narodowej. Program modułu obejmuje wiedzę w zakresie: realizacji procesów technologicznych w elektroenergetyce, oceny zapotrzebowania na energię elektryczną, możliwości jej pozyskiwania oraz planowania procesów energetycznych wraz z oceną ekonomiczno-ekologiczną ich skutków. Nauka będzie również obejmować wykonywanie symulacji komputerowych pracy urządzeń i układów energetycznych w celu poprawy efektywności ich pracy lub diagnozowania i usuwania awarii. Absolwent będzie także przygotowany do zarządzania pracą zespołów (koordynacji prac, oceny ich wyników) oraz wspomagania podejmowania decyzji przy zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjnych i technik komputerowych.
Moduł zaawansowane technologie środowiskowe przygotowuje absolwenta do zatrudnienia na stanowiskach związanych projektowaniem, wykonawstwem, instalacją i eksploatacją systemów energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dotyczy to energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca, wody i wiatru oraz energii cieplnej uzyskiwanej z biomasy, pomp ciepła i geotermii, rozszerzonych o przesyłowe systemy ciepłownicze. Absolwent będzie posiadał umiejętność rozwiązywania złożonych problemów z zakresu efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wykonywania instalacji zewnętrznych i wewnętrznych, wykonywania i koordynowania zadań projektowych, prac badawczych oraz organizowania i kierowania pracą zespołów. Będzie on przygotowany do pracy w jednostkach badawczych, biurach projektowych, przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, przygotowaniem, wykonawstwem i eksploatacją systemów energetycznych oraz w urzędach administracji samorządowej i państwowej.